Thursday, 9 August 2012

new in | part 1

Cześć, kochani.
Wiem, że zaniedbalam znów bloga i długo nie wpadałam, ale to przez pracę i parę innych czynników, które oddziałując na mnie w tym samym czasie stworzyły nieciekawy miks. Ale jestem tutaj, obudzona rankiem przez kuriera, który przywiózł paczkę!
Po prostu oszalałam, kiedy zobaczyłam w ofercie DeeZee lordsy/loafersy - jak kto woli - w wersji spike! Po prostu musiałam je mieć! Więc kiedy otworzyłam pudełko, zawartość mnie nie zawiodła. Są cudowne!

Hi, guys.
I know it took me a while to finally remind myself about the blog, but it's probably because of work and few other things, which mixed together were much worse and more tiring then usual. But I'm here now, woken up in the morning by the courier, who delivered me a box! A box of shoes from DeeZee of course.
I just got crazy, when I saw they have amazing spike loafers in their offer! It was my must have from the first sight, haha. So when I opened the box, I wasn't surprised at all. They're amazing!

| DeeZee shoes |

Miałam dylemat przy wybraniu koloru, ale biel pokonała czerń, która wcale nie prezentowała się gorzej. Coś czuję, że wkrótce sprawię sobie również i takie, haha.
A tak, obiecałam pokazać wam moje poniedziałkowe zdobycze, ale tak się zdarzyło, że po poniedziałkowym wypadzie odwiedziłam galerie jeszcze kilka razy i nie powiem, wpadło w moje ręce kilka naprawdę ciekawych rzeczy. Oto niektóre z nich.

I had a trouble with choosing the right color, but finally white beat black (to be honest, I feel like I'm going to buy those as well really soon).
And I know I promised to show you things I got on monday-shopping. It actually happened, that after monday I went to visit city centers few times more, and my hands were literally filled with beautiful things. Here are some of them.H&M bracelets and necklace | Accessorize clutch | 
 BERSHKA jeans | H&M shirt | ZARA blouse

Oprócz lordsów, najbardziej zawróciła mi w głowie fioletowa kopertówka z Accessorize, a zdjęcia, które zrobiłam i tak idealnie nie oddają jej koloru.
To jeszcze nie wszystko, co udało mi się zdobyć, ale w kolejnym poście - kolejne zdjęcia. ; )
Tymczasem idę do łóżka oglądać 'Czystą Krew' i podziwiać cudownego Alexandra Skarsgarda!
Dobranoc, do zobaczenia wkrótce.

Apart from loafers, the thing I love the most of all is amazing clutch from Accessorize, and even photos I took this morning don't show it's color perfectly.
I didn't show you everything yet, I left something for the next post.
I'm going to bed to watch 'True Blood' and to admire wonderful Alexander Skarsgard!

lots of love 

3 comments:

 1. Looks like you got a bunch of great new buys, I especially love the studded loafers, they are just too cute!

  ReplyDelete
 2. I love that purple clutch!!! Looking forward to see you wearing all of these :))

  Let's follow each other on GFC?

  :)) xx Olivia

  http://0liviaschoice.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. The clutch and the necklace are awesome!

  ReplyDelete